B Vitamini Neye İyi Gelir? B Vitamini Eksikliği Nelere Neden Olur?

B vitamini suda erime özelliği olan vitaminlerdir.

B vitamini vücutta karbonhidratın yakımını sağlayarak enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olur. Hormon üretimini destekler, ağız ve cilt yapısının sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca konsantrasyonu güçlendirici, öğrenme kabiliyetini arttırıcı ve beyinde oluşabilecek hasarı onarıcı özelliği vardır.

Fiziksel ve zihinsel sağlığı destekleyerek bedenin güçlenmesini sağlar. 

B vitamini oldukça faydalı bir vitamindir ve faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Vücutta yaşanan B vitamini eksikliği ise,  ciddi hasarlara neden olabilir. B vitamininin vücut tarafından depolanma gibi bir özelliği yoktur. Bu nedenle, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmalıdır.

B vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B 12 vitaminin birleşmesi ile oluşan bir vitamin türüdür ve ruh sağlığını koruyan en önemli vitaminlerden biridir.

B Vitaminleri Neye İyi Gelir ve Eksikliği Nelere Yol Açar?

B 1 Vitamini : Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini enerji metabolizmasında rol oynar. Aynı zamanda sağlıklı sinir sistemin için gereklidir. Eksikliğinde, yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza sorunu görülebilir. Aşırı eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

b vitamini1B 2 Vitamini : Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında görev alır. Antioksidan etkisi vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde dil ve dudakta oluşan iltihap ve ağızla ilgili sorunlar, deride yara olabilir.

B3 Vitamini : Karbonhidrat, protein ve yağın vücutta kullanılmasında görev alır. Sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Eksikliğinde, yorgunluk, depresyon, hafıza problemleri yaşanır. Aşırı eksikliği pelegra hastalığına yol açar.

B 5 Vitamini : Enerji metabolizmasında görev alır. Stresle mücadele eder. Alyuvar üretimi için gerekir. Saç ve cilt sağlığını korur. Eksikliği, yorgunluk, baş ağrısı,iştahsızlık, saç dökülmesine yol açabilir.

B 6 Vitamini : Sinir sisteminin düzgün işleyişi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin sentezinde rol oynamaktadır. Aynı zamanda kepek, egzema ve sedef hastalığını önlemeye yardımcı olur. Eksikliğinde, deri problemleri, kansızlık, uykusuzluk ve sinirlilik yaşanabilir.

B 7 Vitamini : Biotin ve H vitamini olarak da bilinir. Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında yer alır. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için özellikle önemlidir. Eksikliği, saç kaybı ve anemi, bulantı, yorgunluk ve depresyona neden olabilir.

B 9 Vitamini : Folik asit veya folat olarak da bilinir. Enerji üretimi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı cenin gelişimi için önemlidir. B 12 vitamini ile birlikte kalp sorunlarına yol açan homosisteini düşürür. Eksikliği, anemi, hafıza sorunları, bozulmuş beyin ve sinir fonksiyonları, spina bifida gibi doğum kusurlarına yol açar.

B12 Vitamini : Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve merkezi sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir. Eksikliği, anemi veya sinir sistemi hasarına neden olabilir. Yorgunluk, depresyon, hafıza sorunları, iştahsızlık ve kilo kaybı, ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

(Visited 53 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.