B Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Suda eriyen vitaminlerden olan B vitaminleri vücutta depolanmadığından hergün besinlerle alınması gerekir. Vücut ihtiyaç duyduğu kadarını kullanır, fazlası atılır. Özellikle alkol tüketenlerde B vitamini eksikliği fazla oranda görülür.

Bu yüzden B vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

B vitaminleri sinir sistemi, sindirim sistemi ve beyin fonksiyonlarının devamı için önemlidir. Büyüme ve gelişme, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar.

Eksikliği durumunda ise; iştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları baş gösterir.

Genel olarak B grubu vitaminler adı altında toplanan B1, B2, B3, B5, B6, Biotin, folik asit ve   B12 vitaminleri nelerde bulunur?

 

B1 vitamini, rafine edilmemiş tahıl, pirinç kabuğu, yumurta sarısı, brokoli, erik, ayçekirdeği, kuru üzüm, fıstık, bezelye, bira mayası, yulaf ezmesinde bulunur.

B vitaminiB2 vitamini, süt ve süt ürünleri, yoğurt, yumurta sarısı, et, balık, hububatlar, kabuklu yemişlerde bulunur.

B3 vitamini, peynir, süt, yumurta, balık, havuç, mısır, hurma, buğday da bulunur.

B 5 vitamini, kırmızı et, karaciğer, yumurta, tavuk, tahıllar, baklagiller, kuruyemişler de bulunur.

B6 vitamini, muz balık, yumurta, tavuk, süt, patates, mısır, yulaf, bezelye, lahana, soya fasulyesi, havuç, avokado, kuruyemiş de bulunur.

Biotin, B7 ve H vitamini olarak da bilinir. Yumurta, süt, balık, bira mayası, soya, patates, fındık, ceviz biotin içeren besinlerdir.

Folik asit, folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tüm tahıllar ve kuru baklagillerde folik asit bulunur. Kahverengi pirinç, arpa mercimek, fasulye, fındık, ceviz, süt, peynir, yumurta sarısı, hurma, turunçgiller folik asit içerir.

B 12 vitamini, karaciğer, böbrek, sığır eti, balık, süt, yumurta, peynir de bulunur.

(Visited 27 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.