Astım Hastalığı Nedir? Astımın Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Astım; Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Nefes alma esnasında solunum olayının olduğu alveol tabir edilen, hava boşluklarına naklini sağlayan iletici hava yollarında daralma, tıkanıklık, hava akımında zorlanma ile oluşan bir hastalıktır. Hava yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanma oluşur. Enflamasyon hava akımını engelleyerek, ara sıra astım nöbetleri veya krizlerine neden olur.

Astım Hastalığına Neler Sebep Olur?

Her zaman olmasa da genelde, alerjik zeminde gelişen bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasında genetik ve çevresel etkenler birlikte rol oynamaktadır.

Ev tozu, evcil hayvanlar, hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler, küf mantarları, polenler, bazı ilaçlar, iş yerindeki mesleki uyarıcılar, sigara dumanı, hava kirliliği, bazı gıdalar, katkı maddeleri, iklim değişiklikleri, solunum yolu enfeksiyonları.

astimAstım Hastalığının Belirtileri:

Astım belirtilerine, hava yollarının enflamasyonla şişmesi yol açar.

Nefes darlığı, göğüste tıkanma, göğüste sıkışma, göğüste ıslık sesi duyulması, ard arda öksürük, hırıltılı solunum, hareket ederken veya hareketten hemen sonra nefes daralması.

Olası Bir Astım Nöbetinde Ne Yapmalı?

Hasta, dik oturtulmalı ve karnı biraz öne çıkarmak gerekir. Nefes alırken akciğer hava keseciklerinin çökmemesi için, dudaklar sivriltilmelidir. Düzenli solumak çok önemlidir. Çok soğuk havalarda, dışarı çıkmama, zorunlu halde çıkılırsa, ağız ve burun atkıyla kapatılıp solumaya dikkat edilmelidir.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.