Antidepresan İlaçlar Kullanırken Hangi Yiyecekler Tüketilmemeli?

Yerinde, uygun dozlarda ve sürelerde kullanıldığında hayat kurtarıcı olan ilaçlar, bazı durumlarda hayatımızı karartabiliyor. Yanlış gıdalarla alınan ilaçlar, etkileşim göstererek ilacın etkisini azaltabiliyor veya artırabiliyor. Hatta ölüme kadar götürebiliyor.

İlaç alımında yapılan en büyük hatalardan birisi, ilaçları yanlış gıdalarla almaktır. Bu durumda, ilaçlar yarardan çok zarar verebiliyor. Ayrıca besinlerle etkileşim, ilaç kullanımının kesilmesinden sonra 2-3 hafta daha devam edebiliyor.

Özellikle; antidepresan ilaçlar kullanılırken besin alımında çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu tür ilaçlarla tüketilen bazı besinler, kişiyi ölüme kadar götürebiliyor.

antidepresanİstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağız Üresin, ilaç kullanırken besinlerin tüketimi konusunda uyarılarda bulunup;

Antidepresanlarla birlikte tüketilen incir, bakla, lahana turşusu, tavuk veya dana ciğeri gibi besinlerin kan basıncını yükselterek hastanın ölümüne sebep olabiliyor, diyor.

Prof. Dr. Yağız Üresin’e göre;

Özellikle antidepresan ilaçlar kullanılırken besin alımında çok dikkatli olunması gerekitiğini, bu tür ilaçlarla “Eski peynir, fermente edilmemiş sosis, sucuk, incir, bakla, lahana turşusu, soya sosu, tavuk veya dana ciğeri” alınmaması gerektiğini,

Çünkü bu besinlerin tiramin proteinince  zengin besinler olduğunu ve asla  antidepresan ilaçlar kullanılırken tüketilmemesi gerektiğini,

Tiramin, kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabilir, baş ağrısına, kusmaya hatta ölüme sebep olabilir,  diyor. Ayrıca göğüs ağrısı, ense sertliği, yüksek ateş, terleme ve taşikardiye (kalbin atım sayısının 100’ün üstünde olması) de neden olabilir, diyor.

(Visited 65 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.