Ananas ve Ananasın Faydaları

Ananas, tropikal iklim kuşağında yetişen bir meyvedir. Anayurdu Amerika’nın tropik bölgeleri olan ananas, kalın ve etli bir gövdeyi çepeçevre saran 30-40 kadar sert ve özlü yapraktan oluşur.

İyi bir C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Anti enfeksiyon etkisi olduğu düşünülmekte, içerdiği Bromelin adı verilen enzimin sayesinde sindirime yardım ettiği düşünülmektedir. Pıhtılaşmayı azaltmakta ve atardamar duvarındaki yağlanmayı azaltmaktadır.

Ananasın Sağlığımıza Katkıları Nelerdir? Ananasın Faydaları Nelerdir?

* Ananas, pürüzsüz bir cilt için, demir; güçlü saç-tırnak ve cilt için, kalsiyum; sağlıklı cilt ve göz için, vitamini A; hücrelerin çoğalmasını sağladığı için, vitamin B ve ciltteki kollagen oluşumu için vitamin C içeriyor.

* İçeriğindeki bromelain sayesinde, sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, vücutta meydana gelebilecek olan iltihapları ve şişkinlikleri de etkili bir biçimde azaltır. Özellikle sinüzit, bademcik iltihabı, gut hastalığı, mafsal iltihabı ya da yaralanma veya ameliyatlardan sonraki iyileşme dönemlerinde ananasın faydalı olduğu bilinmektedir.

* Ananas, az bulunan bir mineral olan manganezin mükemmel bir kaynağıdır.

* Ananas C vitamini yönünden zengin bir meyvedir.

* Antioksidan koruma sağlar ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kulak enfeksiyonlarında, soğuk algınlığı ve griplerde de çok etkilidir.

* Sağlıklı bir diyet meyvesidir.

* Ananas kilo verdirir. Ananasın, kilo verdirmedeki sırrı ise, suyunda saklıdır. Ananas suyu, vücuttaki yağı etkili bir şekilde eritebilir. Dolayısıyla her gün yemekte ananas ya da ananas suyu tüketilebilir. Ancak yemeden önce ananası tuzlu suda yarım saat bekletmek gerekir.

* Lifli bir besin olduğu için, kroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Doymuş yağ oranını ve kolestrolü düşürdüğü için yine kroner kalp hastalığı riskini azaltır.

* Mide ve bağırsakları temizler. Ananasta bulunan protein mayası, yemeklerdeki proteinleri etkili bir şekilde çözümleyerek mide ve bağırsakları hareketlendirir.

* Ananas kan dolaşımını hızlandırarak hem tansiyonu, hem de kandaki yağ oranını düşürmede etkili olabilir.

* Vücuttaki yağı azaltarak kanser riskini azaltır.

* Kemik ve eklemlerdeki kireçlenmeyi önler.

* Alerjilere karşı korunma sağlar.

* Ananas, vücutta yağ birikimini de önler.

* İdrar söktürür. Toksin atılmasına yardımcı olur. Selülit tedavisinde kullanılır.

* Ananasın içerdiği zengin B vitamini cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve saçı da parlatır.

* Stresi önler.

ŞİFALI BİTKİLER ile ilgili diğer konularımız için tıklayın.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayın.

(Visited 167 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. menekse

    Ayrica özellikle bagisiklik sistemimizi gercek anlamda nasil etkili bir sekilde güclendirebiliriz? Lütfen bununla ilgili de gerekli bilgileri yaziniz.Simdiden cok tskler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.