Adet Görememe Durumu-Adet Görememe Nedenleri

Adet kanamasının olmaması, yani, adet görmemeye tıp dilinde “amenore” denir. Bir kadının en az 3-6 ay süreyle adet görmemesi veya normal adet gören kadında 3 siklus boyunca adet olmaması amenore olarak kabul edilir. Daha kısa süre adet görememe ise “adet rötarı” “adet gecikmesi” olarak adlandırılır.

Ergenlik döneminden önce, gebelik sırasında, emzirme döneminde ve menopozdan sonra adet görülmemesi normaldir ve “‘fizyolojik amenore” adını alır. Bunun dışmda kalan bütün amenoreler ise normal değildir, yani “patolojik amenore”dir.

Genç bir kızım 18 yaşına geldiği halde, adet görmemiş olmasına “primer amenore” dir. Normal adet görmekte olan bir kadının 6 ay ya da daha uzun süre adet görmemesi ise “sekonder amenore” dir.

14 yaşına kadar ikincil aaaa karakterlerinin (meme büyümesi, koltuk altı ve kastıkta tüylenme) gelişmemesi veya ikincil aaaa karakterleri gelişmesine rağmen 16 yaşına kadar ilk adetin görülmemesi veya normal adet gören kadında 3 siklus boyunca adet olmaması amenore olarak adlandırılır.

Adet görememe (amenore), primer (birincil) ve sekonder (ikincil) amenore olarak 2 şekilde olabilir. Hayatında hiç adet görmemiş ise, primer amenore, daha önceden düzenli adet gören kadında adetin kesilmesine de, sekonder amenore adı verilir.

Adet Görememenin Nedenleri Nelerdir?

Normal adet görebilmek için kadında 4 farklı kompartmanın normal olması gerekir. Bu kompartmanlardan herhangi birinde bir anormallik adet görememe ile sonuçlanabilir.

Bu kompartmanlar :

1. kompartman rahim ve vajinaya ait anormallikler : Böyle bir durmada, ya hormonlara yanıt verecek bir organ (rahim) yoktur, ya rahim iç zarı anormallikleri vardır,  ya da rahimde adet kanaması olmasına rağmen, vajinadaki anormallik nedeniyle dışarı akış yolu bulamaz. Bazen kızlık zarı tamamen kapalı olabilir. Bu durumda da adet kanı dışarı akmadığı için adet görülmeyebilir.

Rahime ait anormallikler arasında, yumurtalıklar olmasına rağmen rahmin ve vajinanın üst kısmını doğumsal olarak gelişmemiştir.

Ayrıca, bazen genetik olarak erkek olan bireylerde, erkeklik hormonu androjene karşı duyarsız kaldığından testosteron etkisi ile gelişmesi gereken erkek dış genital organları gelişmez. Dış genital yapı dişi görünümde olur  Bunlarda kısa ve kör bir vajen vardır ama iç genital organlar yoktur.

Bir diğer rahim anormalliği, rahim iç zarında daha önce geçirilmiş kürtajlar sonucu oluşan yapışıklıklardır. Bu durumda adet kanaması ya çok az olur ya da olmaz.

2. kompartman yumurtalıktır : Yumurtalıkta doğum sırasında 2 milyon olan yumurta, ergenlikte 400 bine düşer ve tükenmesi ile kadın menopoza girer.

Bazen doğumsal olarak yumurtalıklar gelişmeyebilir ya da gelişse bile genetik bir bozukluk  sonucu, doğuma kadar bir şekilde tükenebilir.

Bazen de yumurtalıklarda yumurta olsa da hipofiz bezi hormonlarında cevapsızlık olabilir. Yumurtalıklardan östrojen ve progesteron salgılanmayacağından rahim iç zarını uyarılmaz dolayısıyla adet görme mümkün olmaz.

Bazı durumlarda da, yumurtlama olmaz. Bu durumda, az da olsa östrojen vardır. Ancak, progesteron olmadığı için yine kanama olmaz.

3. kompartman beyinin altında yer alan hipofiz bezidir: Buradan yumurtalıkları uyaran FSH ve LH hormonları salgılanır. Bunların salgılanmasını bozan hipofiz bezi tümörleri, FSH ve LH hormonlarına baskı yapar. Yumurtlamayı, dolayısıyla, yumurtalıktan östrojen ve progesteron salgılanmasını engeller. Böyle bir durumda yine adet görülmez.

4. ve en üst kompartman hipotalamustur: Beyindeki bu bölgeden, hipofiz bezinin salgıladığı FSH ve LH hormonları salgılanır.

Hipotalamus nedenli adet görememe nedenleri arasında genetik bazı anormallikler yanında aşırı egzersiz, stres, üzüntü, ani kilo kaybı, hava değişimi gibi faktörler, FSH ve LH hormonlarının salgılanmasını etkileyerek amenoreye neden olur.

KADIN HASTALIKLARI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Adet Düensizliği” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 61 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.