Adet Düzensizliği Neden ve Nasıl Olur?

Adet kanamaları, ergenlikle birlikte başlayan ve menopoz yıllarına kadar her ay devam eden düzenli kanamalardır.

Herhangi bir jinekolojik rahatsızlığı olmayan sağlıklı bir kadında, adet dönemi yani, kanamanın, 21-35 gün arası olması, 3-5 gün ve günde 2-4 ped değişimi normaldir.

Adet döneminin 21 günden az, 35 günden fazla olması, kanama miktarının az ve kısa sürmesi, kanama miktarının fazla ve uzun sürmesi ya da iki kanama arasında lekelenme veya kanama olması adet düzensizliği demektir.

Adet düzensizliği, aşırı kilo alımı ya da aşırı kilo kaybı, çok ağır egzersizler, kötü beslenme, stres, depresyon, hormonal düzensizlikler, yumurtalık kistleri, rahim içi yer kaplayıcı bazı tömürlerden kaynaklanabilir.

Adet düzensizliği ergenlikte ve menopoza yaklaşırken sık görülür ve genellikle tedavi gerekmez.

Bu dönemler dışında, Adet Düzensizliği Nasıl Olur?

* Sık adet görme (15-20 günde bir)

* Seyrek adet görme, 35 günden uzun (2-3 ayda bir)

* Adet dışı dönemlerde kanamalar olur

* Fazla miktarda adet görebilir, süresi uzayabilir, miktarı çok fazla olabilir, 8-10 gün devam edebilir, günde 6-12 ped kullanılabilir

* Adet miktarının çok az olması, bu da her zaman patolojik değildir. Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalır, bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktarı azalabilir. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması nadiren olur.

* Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, mutlaka sebepleri araştırılmalıdır.

* “Fizyolojik amenore”ler var. Gebelik döneminde kadın adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.

” Adet Düzensizliği” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

KADIN HASTALIKLARI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 90 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.