Adet Düzensizliği Neden Kaynaklanır?

Adet düzensizliği, üreme çağındaki her kadında görülebilir.

Ancak, ergenliğe yeni adım atmış kızlarda, ilk adetin görülmesinden sonraki 1-2 sene süresince adet kanamaları düzensiz olur. Benzer şekilde, üreme çağının sonlarına yaklaşmış olan kadınlarda da, menopoz öncesi adet kanamaları gecikir veya erken olur. Bu iki durum normal kabul edilir.

Ergenlik ve menopoz dönemi haricinde,

Kadınların Adet Düzeni şu nedenlerle bozulabilir:

* Adet düzeni doğum kontrol yönteminin değiştirilmesi nedeniyle bozulabilir.

Spiral veya doğum kontrol hapı adetler arasında lekelenme tarzında kanamaya neden olabilir. Spiral adet kanamasının miktarını artırabilir. İlk kez doğum kontrol hapı kullananlarda sık görülürler. Bu kanaman normal adet kanamasına göre daha kısa sürer ve miktarı da daha azdır ve genellikle ilk birkaç ay içinde kesilirler.

* Adetleri düzenleyen Öströjen ve Progesteron hormonlarındaki bir dengesizlik adet düzenini bozar.

Hormon dengesizliğine neden olan faktörler :

Polikistik over (yumurtalık) sendromu : Yumurtalıklarda kistler oluştuğunda ortaya çıkar. Polikistik over sendromunda yumurtlama olmaz. Erkeklik hormonu olan Testosteron hormonu normalden fazla olur. Sonuçta,düzensiz adet görme, az adet görme veya hiç adet görmeme durumu oluşur.

Yaşam şekli : Aşırı kilo almak veya vermek,  ağır egzersiz, stres gibi faktörler hormonların dengesini altüst ederek, düzensiz kanamaya neden olabilir.

Yaş : Ergenlikten sonraki ve menopozdan önceki birkaç yıl boyunca hormon dengesizliği olması normaldir. Bu dönemlerde adet düzensizlikleri olabilir. Adetler geç veya erken gelebilir, adet kanaması az veya fazla olabilir.

Jinekolojik problemler : Tahmin edilmeyen bir gebelik, düşük veya rahim ve yumurtalık hastalıkları düzensiz kanamaya neden olur.

Tiroid hastalığı : Tiroid hastalığı da, adet düzensizliğine yol açar. Tiroid bezi vücudun metabolizmasını ayarlayan hormonları üretir.

Kanser : Cinsel ilişki sırasında kanama veya adet aralarında aşırı kanama rahim veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir.

Gebe olmadığınızdan emin olun : Adet düzensizliğiniz varsa, her şeyden önce hamile olmadığınızdan emin olmalısınız.

” Adet Düzensizliği Nedir” bu konumuz için tıklayınız.

“Adet Düzensizliği Neden ve Nasıl Olur” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 68 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.