Açlığı Bastırmanın Doğal Yolları

Kilo vermek için yapılan diyetlerde, iştah ve açlık hissi baş edilmesi çok zor etkenlerdir.

Normal zamanlarda belki, iştahımızı kontrol edemeyiz. Aç olmasak bile, sinir, stres, sıkıntı, boşluktan kendimizi yemek yemeye verebiliriz.

Eğer ki, kilo vermek için bir diyet proğramı uygulayacak isek, iştahımızı kontrol altına alıp, acıkmamanın yolunu aramamız gerekir. Aksi halde, kilo verme hedefi gerçekleşmez.

Şimdi size açlığı bastırmanın doğal yollarından bahsetmek istiyoruz.

İşte Açlığı Bastırmanın Doğal Yolları :

* Su için : Açlık hissetmemenin en doğal yolu su içmektir. Günlük 3 litreye kadar su içmenin vücuda hiç bir zararı yoktur. Sık ve azar azar içilen su iştahınızı keser. Su yerine asla yeşil çay, siyah çay veya kafeinli içecekler içmeyin. Suyun yeri ayrıdır, bu içeceklerin yeri ayrıdır.

Su içmek, sadece zayıflama ve iştah kesmek için değil, aynı zamanda, hazmı kolaylaştırmak ve sindirim rahatsızlıklarını gidermekte de faydalıdır.

Su içerken arada bir bardak sıcak yeşil çay içmenin hiç bir mahsuru yoktur. Ancak yeşil çay tüketimini günde 3 büyük su bardağından fazla yapmayınız. Aşırı yeşil çay tüketimi yetersiz beslenmeye neden olabilir.

* Yürüyüş yapın : Açlığı bastırmada yürüyüş oldukça faydalı bir yöntemdir. Yürüme esnasında hem midenizdeki o kazınmayı düşünmez, hem de sindirim sistemi beyne açlık uyarıları vermez. Aynı zamanda yürüyerek zayıflama yöntemini uygulamış olursunuz.

* Kendinize psikolojik telkin verin : Bir diyet listesini uygularken, diyetin dışına çıkmamak ve fazla yemekten kaçınmak adına ‘bu kadar yeterli’ , ‘fazlasına ne gerek var’ ,  “ Neden daha fazla yiyorum ki” gibi.

* Sofradan doymadan kalkın : Doygunluk hissi, yemek yenildikten 15-20 dakaka sonra oluşmaktadır. Eğer ki, doygunluk hissini anlıyasıya kadar yemek yerseniz. hem daha fazla yemek yemiş, hem de daha fazla kalori almış olursunuz.

Bu nedenle, sofradan doymadan kalkmalı.  Hatta bu bizim ömür boyu beslenme alışkanlığımız olmalı.

* Herhangi aktivite ile uğraşın : Kitap okumak, ev işleri yapmak, elde çamaşır yıkamak gibi. Bu tür aktiviteler de, iştahı kapatır ve yeme isteğini bizlere unutturur.

‘İştahınızı Kesecek Yöntemler’ bu konumuzu okumak için tıklayınız.

‘Ender Saraç’tan Açlığı Bastıran veya Açlığı Gideren Yöntemler’ bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 221 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.