Kategoriler

Trigliserid Yüksekliği Vücutta Neler Yapar? Trigliserid Yüksekliğinin Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Trigliserid de kolesterol gibi damarlarınızda dolaşan yağlardan biridir. Ve hepimizin belirli bir miktarda trigliseride ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir insanda bu ihtiyaç;

Erkeklerde 40–160 mg/dl

Kadınlarda ise 35–135 mg/dl olmalıdır.

Bu seviyeleri geçmesi halinde, özellikle; 500 mg’ı aştığı durumlarda sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Örneğin; trigliserid fazlalığı damarlarda plak oluşumu ve tıkanmayı kolaylaştırıyor. Bu da kalp krizi veya felç geçirme riskimizi arttırabiliyor. Rakam büyüdükçe, hele hele 1000 mg/dl.yi geçtiğinde son derece tehlikeli bir başka sağlık sorunu, pankreas bezi iltihaplanması –pankreatit- da devreye girebiliyor.

Ve kalp krizi riski için tek kriter kolesterol değildir. Total kolesterol normal seviyelerde olsa da trigliserid oranının fazlalığı, birkaç sene içerisinde kalp krizi yaşanma olasılığını artırır. Trigiliseridin yüksek olması kalp krizi riskini 2 misli artırmaktadır.

Öyle ki; trigliserid yükseldiği zaman pek fazla belirti göstermez. Çünkü bu sorun sinsice ilerlemektedir ve belirti oluşturmamaktadır. Çok nadir olarak bağ ağrıları, vücutta tekrarlayan kilo, tansiyonun düzensizliği, ense kökünde yaşanan sorunlar ya da değişimler trigliserid yüksekliği ile alakalı olarak meydana gelmektedir.

trigliserid-zararlariBu sorun, kişinin dikkatine bağlı bir durumdur. Fark etmesi her zaman mümkün olmayabilir. Ancak; kişi, her hangi bir rahatsızlık için hastaneye başvurur, yapılan kan testi ile de trigliserid yüksekliğini öğrenebilir.

Yalnız; ailesinde şeker hastalığı geçmişi olanlar, bel çevresi kalın olan kişiler, fazla kilo, hareketsiz yaşam, trigliserid yüksekliğine işaret edebilir ve bu kişiler her zaman risk arz ederler.

Konumuzu toparlıyacak olursak; trigliserid çok önemli bir sağlık sorunudur ve mutlaka ciddiye alınmalıdır. İhmali  halinde çok ciddi hastalıklara yol açan bir sağlık sorunudur.

Yüksek trigliseridin vücuda verebileceği zararları şöyle sıralayabiliriz.

Yüksek Trigliseridin Zararları :

* Damar sertliği(arteroskleroz),

* Kalp ve damar hastalıkları,

* İnme (damar tıkanıklığına bağlı orak kısmi yada tam felç durumu),

* Beyin fonksiyonlarında tutukluk(depresyon ve stres nedenleri),

* Tansiyon dengesizlikleri gibi birçok sorunun en çok etkilendiği faktör kandaki yüksek yağ oranıdır.

Diyebiliriz ki, böyle bir sorun için;

Öncelikle, hareket etmek çok faydalıdır. İyi bir beslenme rejimi şarttır. Zararlı alışkanlıklar ciddi bir problemdir. Özellikle alkol kesinlikle alınmamalıdır. Sigara gibi kalp ve damarlar üzerinde ciddi sorunlar oluşturan faktörlerden de uzak durulmalıdır.

(Visited 30 times, 1 visits today)

 • akdeniz-diyeti

  Trigliserid Yüksekliğinin Belirtileri ve Tedavisi

  Trigliseridin yüksek çıkmasının en önemli sebebi düzensiz beslenme alışkanlığıdır.  Çok fazla doymuş
  trigliserid2

  Trigliserid ve Trigliseridi Artıran Sebepler

  Değenleri, hastalıkların tanısında kullanılan trigliseridler, 3 yağ asidi ile 1 gliserolün ester bağ
 • YORUMLAR