Kategoriler

Sağlıklı Zayıflama Nasıl Olmalı?

Sağlıklı zayıflama, yeterli ve dengeli beslenme ile gerçekleşir.

Günlük enerji alımındaki fazlalık hangi grup yiyecekten olursa olsun, vücut ihtiyacı olanı kullanır kalanını ise yağ olarak depolar.

Uzmanlara göre, sağlıklı kilo kaybı, haftalık ortalama 1 kg olmalıdır. Hızlı kilo verme, kas kaybına neden olur ve verilen kilolar da fazlasıyla geri gelir. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

Verilen kiloların kalıcı olması için, her çeşit yiyeceği, gün içerisinde tüm öğünlere dengeli bir şekilde yayarak tüketmek gerekir. Kilo sorununun bir başka önemli nedeni de hareketsizliktir.

Tabii ki; Diyetisyen tarafından hazırlanan, zayıflama programı veya diyetin, kişinin, sağlık durumu, vücut yapısı ve sosyal hayatına uygun olması gerekir.

Sağlıklı zayıflama, sağlıklı beslenerek olur diyor ve sağlıklı beslenme önerilerini sizlere şöyle aktarıyoruz.

Sağlıklı Beslenme Önerileri :

* Güne kahvaltınızı yaparak başlayın. Gece boyu gıda alımı olmadığından beyninizin sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı vardır. Daha sonra gıda alımınızı kahvaltıdan başlayarak gün içine yaymanız daha etkin kalori yakmanıza neden olur.

* Öğünlerinizi, 3 ana öğün, 3 ara öğüne bölün. Az ve sık beslenin.

s.zayiflama* Yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlamayın. Çünkü atlanan her öğün bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza ve karşınıza çıkan her yemeği kalorisi yüksek veya düşük, miktarca çok veya az demeden ihtiyacınızdan fazla tüketmenize neden olacaktır.

Mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen gösterin. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına (süt, et, sebze-meyve, tahıl) yer vermeye çalışın. Bu besinlerin hepsinden bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışın.

* Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme veya ızgarada pişirme yöntemleri ile pişirin. Bu şekilde, yemeğe eklenecek yağıda azaltmış olursunuz.

* Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı 6 gr.ı (bir tatlı kaşığı) geçmemelidir. Bu miktara yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz miktarı dahildir.

* Beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltın. Midenizi katı gıdalarla doldurmayın .Katı gıdalarla dolu mide içeriğinin gerekli öz suyu her tarafa dengeli ulaştırması güçleşir ve sindirim zorlaşır. Bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvı yağ tüketin.

Yarım yağlı süt, yoğurt tüketin. Yağlı kırmızı et yerine yağsız et, kuru baklagiller (nohut, mercimek, fasulye gibi) balık ve tavuk tercih edin. Süt ve süt ürünleri de (yoğurt, peynir vb.) tüketilmeli. Ancak bunların da az yağlı olmalarına dikkat edilmeli.

Meyve tüketin. Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynağı meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Diğer gıdalarla alınan şeker, midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu nedenle meyveleri aç karnına yemeliyiz. Meyveler yemeklerden 30 dakika s.zayiflamaönce veya 3 saat sonra alınmalıdır. Mide doluyken alınan meyveler midede kalıp besin değeri kaybolup orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemimizi yorar.

* Bol su için. Vücut ısısının dengelenmesi, metabolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için su ihtiyaçtır. Yeterince su içilmediği zaman, kalsiyum gibi bazı mineraller, böbreklerde çöker ve böbrek taşına neden olabilir. Bunun için günde 2-2,5 litre su içilmelidir.

Her yemek yediğinizde midenin 1/3’ünü boş bırakın. Tam olarak dolu mide sağlığımızın zaman içerisinde bozulmasına ve erken yaşlanmanıza neden olur.


 • s.beslenme

  Sağlıklı Beslenme Nedir? Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

  Sağlıklı Beslenme : Yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengel
  sutlu-tatli

  Nasıl Kilo Alınır? Kilo Almanızı Kolaylaştıracak Bazı İpuçları

  Kilo almak, kilo vermekten daha zor bir sağlık sorunudur. Çünkü; kilo almak isteyen zayıf kişiler, i
 • YORUMLAR