Kategoriler

Sağlıklı ve Orantılı Kilo Almak için Ne Yapmalı?

Kilo vermek isteyenler olduğu gibi, kilo almak için mücadele verenlerimiz de vardır. Kilo vermek ne kadar zor olsa ise, bazı kişiler için kilo almak da o kadar zordur.

Kilo almak derken, sağlıklı ve orantılı kilo almak, onu korumak için birçok yol bulunmakta, ama bunları uygulamak içinde dikkatli ve uzun bir süreç gerekli. Öyle kısa bir süreçte sağlıklı bir şekilde kilo almak mümkün değil.

Çünkü, kilo almak kilo vermekten daha zor. Burada altını çizerek söyleyeceğimiz en önemli husus ise, orantılı kilo almak istiyorsanız mutlaka spor gerekli.

Uzmanlara göre, kilo almak için, daha çok karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, öğünleri daha sık ve ara öğünleri daha vitamin ağırlıklı yiyeceklerle zenginleştirmek gerekli.

Eğer, önemli bir sağlık probleminiz yok ve kilo alamıyorsanız bu demektir ki beslenme alışkanlığını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için; karbonhidrat + protein + yağ olarak aldığınız yiyecekleri dengeleyerek adım atabilirsiniz. Sabah kahvaltısını yapmadan asla güne başlamamalısınız. Öğünlerini üçten altıya yani 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde düzenlemelisiniz.
saglikli-kiloÖğünlerinizde besleyici değeri yüksek olan yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Sağlıklı kilo almak için, beslenmenizde sağlıklı vitaminleri tüketmelisiniz. Özellikle; omega 3 bakımından zengin yiyecekler tercih etmelisiniz. A,B,C, ve D vitaminini bolca tüketmeli, ara öğünlerde kuru yemiş bolca alınmalıdır.

Asitli yiyecekler yerine, daha sağlıklı, ayran, meyve suyu, maden suyu düşünülmeli. Çorbaya et suyu, krema konulmalı.

Sağlıklı kilo almak, kas yapınızı da ilgilendirmektedir. Bunun için, öğün miktarınızı artırırken her gün mutlaka et, balık, tavuk tüketmelisiniz. Çünkü, sağlıklı kilo alımı, sağlıklı metabolizma ile gerçekleşir.

Eğer her şeye rağmen yine kilo alamıyorsanız, mutlaka bir doktora gözüküp, gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmanız gerekir. Kronik bir rahatsızlığınız var ise, öncelikle bu rahatsızlığınızın tedavisi yoluna gitmelisiniz. Aksi takdirde ne yaparsanız yapın kilo alamazsınız.


 • kilo-alma2

  Kilo Almak İstiyorsanız

  Zayıflıktan şikayet eden ve kilo almak isteyenler için, işe yarayan kilo alma yöntemlerini sizinle p
  ari-sutu

  Doğal Kilo Alma Yöntemleri

  Kilo almak istiyor ve bunu bir türlü başaramıyorsanız, sizlere, kilo almanızı kolaylaştırıcı bazı te
 • YORUMLAR