Kategoriler

Nasıl Kilo Alınır? Dengeli Bir Şekilde Nasıl Kilo Alınır?

Kendinizi bildiniz bileli hep mi zayıftınız ya da aniden zayıflamaya başladınız? Neden kilo alamıyorsunuz? Kilo alabilmek için neler yapmanız gerekiyor? Şimdi bu kilo sorunu ile ilgili sıkıntılarınızı çözüme kavuşturmak için elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmek ibtiyoruz.

Ancak; öncelikle bir doktora görünmenizi öneririz. Çünkü iç organlarınızda oluşan bir hastalık, aksaklık ya da psikolojik nedenler kilo alamamanızı hatta kilo vermenize neden olabilir.

Bu makalemizde, estetik bir şekilde kilo alımından, yani, orantılı kilo alımından bahsetmek istiyoruz.

Hiç bir kimse, kol ve bacaklar ince dururken, kocaman bir göbek istemez. Tam tersi, görünümü güzelleştiren ve etkileyici yerlerden kilo almak ister. Yani, incecik bel, dolgun göğüs, orantılı basen gibi. Bunun ölçüsünü ayna karşısına geçerek kendiniz belirleyebilirsiniz.

Dengeli kilo alımını sağlamanın en kolay yolu egzersiz yapmaktır. Yalnız, her egzersizde kilo alımını desteklemez, fitness bunun en kolay yoludur. Fitness çalışmaları yapıyorsanız, yediklerinizin nerelere gideceğine siz karar verebilir, eğer yapmıyorsanız, kiloların toplanacağı yere vücudunuz karar verir. Bu da bildiğimiz gibi göbek ve basen bölgesidir. Yani, görüntüyü en çok bozan ve estetikten uzaklaştıran yerler.

Kilo alımında yapılan en büyük hata, abur cubur ve hamur işlerine yönelmektir, Bu şekilde beslenmenin sonucu ise, ince bacaklar ve kocaman bir göbektir.

kilo-alimiEğer ki amacınız, sağlıklı ve dengeli kilo almak ise, bunun için, doğal besinleri tüketmek gerekir. Ancak, gerekirse, besin takviyelerine başvurmak gerekir. Tabii ki abartmadan.

Kilo alımı, harcanan kaloriden fazlasını vücuda almak ile kolayca sağlanabilir. Zaman içerisinde durursa biraz daha arttırmak yeterli olacaktır. 300-500kalori arası ilk etapta, daha sonraları 200-250 kalori kadar artırımlar yetecektir. Fakat bu düzeni tutturmak biraz zahmetlidir.

Eğer, beslenmeniz ve uykunuz düzensiz ise, kilo alımınız biraz zor olacaktır. Az uyuyorsanız, vücut daha çok enerji tüketir ve uyku esnasında gerçekleşecek onarımları sağlayamadığından, vücutta aksaklıklar oluşur. Dolayısı ile bu aksaklıkları gidermek için daha çok kalori harcar. yani, daha fazla besin harcar, Böyle bir durumda stresli olursunuz, iştahınız kesilir buda zayıflamanıza sebep olur. Fazla uyumakta, buna benzer şeylere sebep olur. Günlük 7-8 saat uyumak normaldir.

Düzensiz ve rafine ürünler ile besleniyorsanız, gereken, vitamin, mineral ve proteini alamazsınız. Zamanla kas yıkımı gerçekleşir ve kasların yoğun olduğu kol ve bacaklar incelir. Böyle durumlarda mutlaka protein almak gerekir. Biraz protein alımı sizi, hem rahatlatır, hem de güzelliğinize güzellik katar. Protein, vücudumuzun yapı taşıdır. Bir sürü hormon, enzim ve anatomik olay için gereklidir.

Rafine ürünlerden uzak durmak ve doğal beslenmek sağlığınızı koruyacağı gibi, kilonuzun da normal olmasını sağlar..

En kolay kilo alımı, bol karbonhidrat, kg başına 1,5 gr protein ve sağlıklı yağ tüketmek ile gerçekleşir. Sağlıklı yağlar derken, omega 3 ve çeşitli tohum yağları gibi. Omega 3 balık çeşitlerinden sağlanacağı gibi hazır kapsüllerde de bulunur ve kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Bunlar, iştah açar ve envai çeşit faydası vardır.

kilo-alimiYağ tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta, bol kalori içerse de, kızartma yağlarıdır. Hem sağlıksızdır, hem de uzun sürede parçalandığı için tokluk hissi verir ve iştahınızı keser.

İştahınızı kesecek şeylere çok yönelmemek gerekir. Abur cubur gibi.

Gece öğünlerinden uzak durunuz. Gece beslenmesi, kısa bir süre sonra reflü gibi sıkıntılı durumlara yol açabilir. Ayrıca. sabah uyandığınızda iştahsız olabilirsiniz. Hal böyle olunca,  yatmadan 2 saat kadar önce son öğün tüketilmeli ve bu öğün de hafif olmalıdır.

Kilo alımı için, 2 haftada 1-2 kg alım yeterlidir. Amaç, dengeli kilo alımıdır. Yani, gerekli yerleri dolgunlaştırmak, bel çevresini kalınlaştırmamak olduğu için aceleci olmamak ve istikrarlı olmak gerekir. Diyebiliriz ki, düzenli beslenme, düzenli uyku, düzenli egzersiz ile dengeli kilo alımı gerçekleşebilir.


 • saglikli-kilo

  Sağlıklı ve Orantılı Kilo Almak için Ne Yapmalı?

  Kilo vermek isteyenler olduğu gibi, kilo almak için mücadele verenlerimiz de vardır. Kilo vermek ne
  dusuk-kalori

  Kilo Almak İsterken Yapılan Beslenme Hataları

  Kilo almak da tıpkı kilo vermek gibi uzun bir dönemi gerektirir. Bu süreçte kişinin sabırlı ve irade
 • YORUMLAR