Kategoriler

Miyom Nedir? Miyom Neden Olur? Miyom Neden Büyür?

Miyom; rahim ve rahim ağzında görülebilen, düz kas dokusundan gelişen selim (iyi huylu) tümöral yapılardır. Genellikle yuvarlak ve pembemsi renktedirler ve rahim içinde her yerde bulunabilirler.

35 yaşın üzerindeki kadınların % 20’sinde rahimde ur (myom ya da miyom) görülmektedir. Yani aslında oldukça sık rastlanan oluşumlardır.

Miyomların oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik bir yatkınlık olduğu söylenir. Ailesindeki kadınlarda miyom olan kişilerin, kendilerinde de miyoma rastlanması daha sık olarak görülmektedir.

Yalnız; hiç doğum yapmamış olmak, yumurtlamanın olmamasına bağlı olarak gelişen karşılanmamış östrojen yapımı, şişmanlık ve siyah ırktan olmak, miyom oluşumda risk faktörüdür.

Miyomların gelişme ve büyümesi östrojen kadınlık hormonu ile alakalıdır. Kadınlık hormonunun çok olduğu dönemlerde miyom veya miyomlar büyür. Kadınlık hormonunun az olduğu dönemlerde miyom veya miyomlar küçülür.

Gebelik sırasında daha fazla östrojen salındığından myomlarda büyüme görülür. Menopoz döneminde ise östrojen düzeyi azalır ve myomlarda küçülme görülür.

Miyom, daha çok hamile bayanlarda görülmektedir. Anne adaylarının, bebeğin cinsiyetini öğrenmek için yaptırdıkları ultrason testi ile kendilerinde miyom olduğunu öğrendikleri çok olmuştur.

Ancak miyom, iyi huylu tümör olduğu için, anne adaylarının bu konuda gereksiz sıkıntı yaratmamaları gerekir.

“Ahmet Maranki’den Miyom için Bitkisel Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

“İbrahim Saraçoğlu-Kadın Hastalıkları için Soğan Suyu Kürü” bu konumuz için tıklayınız.


 • Miyom veya Rahim Uru Nasıl Anlaşılır? Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyom en kısa tabiri ile, bir rahim tümörüdür. Miyom, üreme çağındaki kadınların, yaklaşık %20’sinde

  Ünlü Uzmandan Miyom için Bitkisel Tedavi

  Halk arasında “rahimde ur” olarak bilinen miyomlar aslında iyi huylu kitlelerdir. Yani kanser değild
 • YORUMLAR

  Daha Yorum Yapılmamış

  Trackbacks/Pingbacks

  1. » Miyom veya Rahim Uru Nasıl Anlaşılır? Miyom Belirtileri Nelerdir? » Evdeki Eczane - [...] ” Miyom Nedir? Miyom Neden Olur? Miyom Neden Büyür” bu konumuz için tıklayınız. [...]