Kategoriler

Kilo Vermek için Neler Yenilmeli?

Bazı besinler tok tutar, kolay acıktırmaz. Çünkü işin sırrı, kan şekerinin dengede durmasında. Böylece gün içinde daha az yiyerek daha kolay kilo verebilirsiniz.

Peki, hangi yiyecekler tok tutar, acıktırmaz?

Bunlar, kompleks karbonhidratlar, dediğimiz besinlerdir. Bunlar, sebze, meyve, baklagiller, tahıllar, esmer ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna gibi besinlerden oluşur. Bunlara ağırlık verilmelidir. Bu yiyecekler kan şekerimizi dengede tutarak bizi acıktırmaz. Böylece gün boyunca yediğimiz miktar azalır.

Çabuk kilo verdiren besinler nelerdir?

Bunlar da liften zengin besinlerdir. Liften zengin yiyecekler ise; mercimek, fasulye, meyve, yulaf, tüm meyve ve sebzelerdir. Bunların içerdikleri lif, şeker molekülleriyle birleşip onların emilimini yavaşlatır. Böylece kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Zaten kilo vermede ve kilo korumada hedef, kan şekerini dengede tutmaktır.

kiloKan şekeri dengesizliği, vücutta bir kısır döngüye yol açar. Kan şekerini çok çabuk yükselten besinler yediğinizde, örneğin şeker, bal, muz, karpuz, kavun gibi meyveler, kuru üzüm, işlenmiş buğday unu gibi,  içlerindeki şeker, mide ve bağırsaklardan çok çabuk emilir ve kan şekerini bir anda yükseltir.

Kan şekeri çabuk yükseldiği zaman beyin, pankreasa, “hemen insülin salgıla, kan şekerini düşür” emrini gönderir. Pankreas aşırı insülin üretir,  o da, kan şekerini düşürür. Beyin, bu kez de, sizi tekrar yeme ihtiyacı içine sokar ve gereksiz yemeye başlarsınız. Örneğin, yemek üzerine tatlı yendiğinde bu yaşanır. Çabuk acıkırsınız.

Hangi meyveler, ne kadar yenmeli?

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek, sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir yaşam ve pek çok rahatsızlığa karşı korunmak için de şart. Kilo verme programlarında öncelik verilen meyve elma. Her gün bir elma yenilmeli.

“Ender Saraç’tan Sağlıklı Zayıflama” bu konumuz için tıklayınız.

“En Çok Zayıflatan Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 23 times, 1 visits today)

 • avakado2

  Kilo Aldıran Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir?

  Kilo aldıran yiyecekler genellikle, yağ oranı yüksek ve kalorisi fazla olan yiyeceklerdir. Ancak bu
  s-kilo-alma

  Sağlıklı Kilo Aldıran Yiyecekler

  Çay şekeri, kola hazır meyve suları, unlu tatlılar, kurabiyeler, hamur işleri gibi aşırı şekerli gıd
 • YORUMLAR

  Daha Yorum Yapılmamış

  Trackbacks/Pingbacks

  1. » Neler Kilo Vermenizi Kolaylaştırır? » Evdeki Eczane - [...] “Kilo Vermek için Neler Yenilmeli?” bu konumuz için tıklayınız. [...]
  2. » İştahı Kapatan Yiyecekler » Evdeki Eczane - [...] “Kilo Vermek için Neler Yenilmeli?” bu konumuz için tıklayınız. Tok Kalmak için Neler Yenilmeli? -(1201 ) [...]