Kategoriler

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler

Kemik erimesi (Osteoporoz); kemik doku yoğunluğunun azalması, dayanıklığının azalması yani, kemik kalitesinin bozulmasıdır. Kemik erimesi arttıkça, kemiklerin kırılganlığı da artar.

Kemik erimesi mutlaka tedavi edilmeli. Çünkü, kemik erimesi, tedavi edilmediği takdirde sürekli ilerleyen bir hastalıktır. Tedavinin en önemli amacı kırık riskini azaltmaktır.

Tedavi belki her şeyi normale döndürmeyecek, ama, ilerlemesini durduracaktır. Bu büyük kazanç diyebiliriz.

Bu arada, kemik erimesinin önlenmesi veya tedavisinde beslenmenin önemi büyük diyor ve size önereceğimiz besinleri bolca tüketmenizi öneriyoruz.

 

İşte; Kemik Erimesine Karşı Yenecek Besinler :

Kayısı : Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir.

Süt : Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

Soğan : Sarımsakla birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarların zarar görmesini önler. Soğan kemik erimesini de önlüyor.

kemik erimesine1Marul : Sütten bile daha fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor.

Brokoli : Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahip. Antibiyotik özelliğe de sahip olan brokoli bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkin.

Kuru Erik : Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Günlük 100 gram kuru erik tüketiminin, günlük bor gereksinimini karşılayabileceği belirtiliyor.

Üzüm Çekirdeği Özütü : Flavonoit tipi bileşenler açısından zengin olup oksidatif hasarı önleyici özelliğinin yanında, kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri de azaltıcı etkisi vardır.

Nar Özütü : İçeriğindeki flavonoit yapısında bileşenler nedeniyle üzüm çekirdeği gibi etki gösterir.

Portakal gibi Narenciye Meyveleri : C vitamini ve flavonoit yapısındaki bileşenler sebebiyle kemik sağlığı açısından önemlidir

Elma : Kemik erimesini azaltıcı etkisi vardır.

(Visited 15 times, 1 visits today)

 • kemik

  Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler

  Kemik Erimesi; kemik doku yoğunluğunun azalması, dayanıklığının azalması yani kemik kalitesinin bozu
  kemik-erimesi-korunma

  Kemik Erimesine Karşı Ne Yapmalı? Nasıl Korunmalı?

  Kemik erimesi, zaman içerisinde kemiklerin kalsiyum kaybına uğrayarak daha zayıf ve kolay kırılabili
 • kemik erimesine en iyi gelen şey, kemik erimesine faydalı gıdalAr, kemik erimesine ne yenir
  etiketler:, , , ,
  8.009 okunma

  YORUMLAR