Kategoriler

Kemik Erimesine Davetiye Çıkaran Beslenme Hataları Nelerdir?

Kemik erimesinin diğer adı Osteoporoz dur. Osteoporoz, kemik yoğunluğunun derece derece azalması ve kolay kırılabilen duruma gelmesi halidir.

Kemiklerden kalsiyum ve diğer minerallerin kaybolması, kemiklerin daha gözenekli yapı kazanmasına ve kırılmasına neden olan bir durumdur.

 

Güçlü kemiklere kavuşmanın anahtarı, kalsiyum ağırlıklı bir beslenme, hareketli bir yaşam, D vitamini diyor ve kemiklerde, erimeye yol açan, beslenme hataları ile ilgili bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

 

 

Kemik Erimesine Davetiye Çıkaran Beslenme Hataları :

kafein* Diyetle yüksek ptotein alımı, zorunlu bir kalsiyum kaybının habercisidir. Proteinden zengin diyet, (özellikle, hayvansal kaynaklı proteinleri içeren) idrarla kalsiyum atımını artırır. Proteinden fakir diyet ise, kişinin kemik yapısını olumsuz etkiler. Bu yüzden kişinin ihtiyacı kadar protein alması gerekir.

* Diyetle yüksek miktarda alınan sodyum, idrarda kalsiyum atımını artırır. Buna bağlı olarak günlük sofra tuzu tüketimi  1 çay kaşığının yarısından daha fazla olmamalıdır.

* Kafeinin az miktarı bile kalsiyumun emilimini engeller. Kahvenin her bir fincanı, bir tatlı kaşığı sütte bulunan kalsiyumun emilimini engeller.

Bu yüzden menopoz sonrası kadınlar ve 50 yaş üstü erkeklerde çay, kahve ve kolalı içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı ve özellikle, yemeklerden 1 saat önce ve sonrasında tüketilmemelidir.

(Visited 2 times, 1 visits today)

 • alkol-sigara

  Kemik Erimesine Karşı Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalıyız?

  Öncelikle, kemik kaybı ve diğer bir değişle kemik erimesi neden olur. Neler kemik erimesine yol açar
  kahve-sigara

  Kalsiyum Emilimini Azaltan Durumlar Nelerdir?

  Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumu, sağlıklı kalmaları açısından çok önemli bir mineral olup, kasla
 • YORUMLAR