Kategoriler

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık, genellikle kan üretiminde rol oynayan demir minerali, B9 ve B12 vitaminlerinin eksikliğinden oluşur.

Demir eksikliği kadınlarda daha çok görülür.

B9 vitamini taze yeşil sebze tüketmeyen ve fazla alkol alanlarda ortaya çıkmaktadır.

B12 eksikliği ise kırmızı et yemeyen kişilerde olur. B12 vitamini mideden emildiği için bazı mide hastalıkları bu vitaminin eksikliğine yol açabilirler.

Demir Bakımından Zengin Besinler; Kırmızı et, karaciger, dalak, tahin, pekmez, pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kuru kayısı, balık, tavuk, elma, portakal, yumurta, kuru baklagiller.

B9 (Folik asit) içeren besinler; Karaciğer, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fındık, ceviz, turunçgiller.

B12 içeren besinler; Karaciğer, et, yumurta, süt, peynir, somon, ton balığı, kabuklu deniz ürünleri.

Köri tozu, demir bakımından zengindir. Yalnız dikkat edilmesi gerekir, çünkü köri tozunun kullanıldığı sayısız yemek tarifi vardır ve aslında körinin ne kadar demir içerdiğini belirlemek zordur, ama genellikle 100 gr.ın 50-60 mg demir içerdiği var sayılmaktadır.

Yeşil yiyecek ve içecekler de anemi hastaları için oldukça gereklidir. Folik asit içerirler; ve özellikle su teresi, karahindiba ve lahana ailesinden brüksel lahanası gibi sebzeler demir açısından zengindir.

Demir, sebzelerin kabuğuna yakın yerlerde daha çok bulunduğundan patates gibi sebzelerin kabuğu içinde pişirilmesi önemli bir noktadır. Bu yöntem daha çok demir alınmasını sağlar. Gıdaların haşlama suyunun (ıspanakta olduğu gibi) atılmasının ise demir kaybına neden olduğunu unutmamak lazım.

Pancar yaprakları ve ıspanakta da demir olduğu halde, bedenin minerallerden yararlanmasına engel olan oksalik asit de içerirler . Bu yüzden bu sebzeler idareli tüketilmelidir. C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek, sebzelerde bulunan demirin emilimine önemli ölçüde yardımcı olur.

Demir, sebzelerin kabuğuna yakın yerlerde daha çok bulunduğundan patates gibi sebzelerin kabuğu içinde pişirilmesi önemli bir noktadır. Bu yöntem daha çok demir alınmasını sağlar. Gıdaların haşlama suyunun (ıspanakta olduğu gibi) atılmasının ise demir kaybına neden olduğunu unutmamak lazım.

Karahindiba kökü demir içeriğiyle kansızlık sorunu olanlar için yararlı olabilir.

Kansızılığa yararlı diğer sebzeler arasında, maydanoz, yeşil biber, havuç, kara lahana ve kuşkonmaz sayılabilir.

“Kansızlığa Karşı Bitkisel Çözümler” bu konumuz için tıklayınız.

“Kansızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Daha çok kimlerde Görülür?” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 42 times, 1 visits today)

 • kan

  Kansızlık Neden ve Nasıl Ortaya Çıkar?

  Kansızlık, genellikle, kan üretiminde rol oynayan, demir minerali, B9(folik asit) ve B12 vitaminleri

  Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık için Neler Yemeliyiz?

  Demir eksikliğine bağlı kansızlık, özellikle, çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda daha çok görülü
 • çoçuklarda kansızlığa ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, kansızlığa ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, kansızlığa bitkisel çözüm ibrahim saraçoğlu, ahmet faruk baş kansızlığa iyi gelen bitkiler, kansızlık için kür
  etiketler:, , , , , , ,
  75.848 okunma

  YORUMLAR

  Daha Yorum Yapılmamış

  Trackbacks/Pingbacks

  1. » İbrahim Saraçoğlu-Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık için Bitkisel Tedavi » Evdeki Eczane - [...] “Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız. Kansızlık Neden Olur? Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir? -(2118 ) [...]