Kategoriler

Kalsiyum Vücudumuz İçin Neden Önemlidir? Kalsiyumun Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

Kalsiyum, vücudumuzdaki kemik ve dişleri oluşturan, onları güçlü ve sağlıklı tutmak için gerekli olan bir elementtir. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde yer alırken; %1’lik kısmı kanın pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yapılandıran, kalp atışlarını düzenleyen ve sinir sisteminin onarılmasına destek olan yumuşak dokularda ve kanda bulunur.

Vücudumuz için çok önemli olan bu elementin günlük olarak belirli miktarlarda alınması gerekir. Özellikle kemik gelişiminin devam ettiği ergenlik dönemi, bebeğin anne karnında gelişmekte olduğu gebelik dönemi, bebeğin annesinden süt emerek geliştiği emzirme döneminde ve kemik erimesi riskinin arttığı menopoz döneminde, vücuttaki kalsiyum dengesinin korunması açısından, kalsiyum, ciddi biçimde önem taşımaktadır.

kalsiyum2Kemik ve diş sağlığı, kas ve sinir dokularının işleyişi, beyin ile vücudun diğer bölümleri arasındaki iletişimin sağlanması, kanın vücuda dağıtılması, vücudun işleyişini etkileyen hormonların ve enzimlerin salgılanması gibi görevlere sahip olan kalsiyumun, vücudumuza pek çok faydası vardır.

Bebeklik ve çocukluk döneminde kalsiyum, kemik gelişimi için çok büyük önem taşır. Yetişkinlerde ise kalp, kas ve sinirlerin normal olarak çalışması, tansiyonun düşürülmesi ve kolon kanseri riskini azaltmak için yeterli kalsiyum alınmalıdır. Kadınlar, menopoz dönemi sonrası kemik erimesi riskine karşı düzenli kalsiyum almalıdırlar.

Alınan kalsiyum miktarı kadar kalsiyumun vücut tarafından ne kadar emildiği de önelidir. Çocuklarda alınan kalsiyum yüzde 50-70 oranında emilirken, yaş ilerledikçe bu oran yüzde 30′ların altına düşer.

Kalsiyumun vücuttaki işlevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için fosfor, demir, A ve C vitamini gereklidir. Kalsiyum alımında yanında magnezyum alınması da kalsiyumun çözünürlüğünü artırır ve böbrek taşı oluşumunu engeller.

 

 

(Visited 14 times, 1 visits today)

 • kalsiyum

  Kanda Kalsiyum Seviyesi Neden Düşer? Kanda Kalsiyum Seviyesi Düşünce Vücutta Neler Olur?

  Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemiklerde ve dişlerde, geri kalanı yumuşak dokularda bulunur. Yetişkin b
  kahve-sigara

  Kalsiyum Emilimini Azaltan Durumlar Nelerdir?

  Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumu, sağlıklı kalmaları açısından çok önemli bir mineral olup, kasla
 • YORUMLAR