Kategoriler

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Uzmanlar, beynin yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde 20’sini harcadığını belirterek, “belirli yiyecekler algılama yeteneğimizi arttırır, daha verimli yapar, daha hızlı düşünmemizi ve dikkatimizi daha iyi vermemizi sağlar” uyarısında bulunuyor.

Bellek Açan, Hafızayı Kuvvetlendiren Besinler :

Havuç : Hatırlama yeteneğimizi arttırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. Bir şey ezberlerken bir ufak tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

Ananas : Tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin ihtiyacı olan bir meyvedir. Örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan içerir.

Avokado : Kısa süreli bellek içindir. (Örneğin alışveriş listesini yaparken) Fazla miktarda yağ asidi içerir. Yarım avokado yeterlidir.

Isırgan otu : Hafızayı kuvvetlendiren besinlerdendir. Özellikle sınavlara hazırlanan çocukların çayına ilave edilmesi veya doğrudan ısırgan çayı içirilmesi yerinde olur.

Kabak : Hafıza için eşsiz bir besindir. Yemeklerle sık sık tüketilmesi son derece faydalıdır.

Öğrenme Kabiliyetini Artıran Besinler :

Lahana : Sinirliliği giderir (tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için). Daha stressiz öğrenilir (örneğin sınav öncesi).

Limon : C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Dil öğrenme kursundan önce 1 bardak limon suyu için.

Yaban Mersini : Uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir. Beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar.

Dikkat Eksikliğine Karşı Besinler :

Soğan : Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı. Kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

Ceviz, findık ve fıstık : Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

Zeka Açan ve Beyni Çalıştıran Besinler :

Zencefil : İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

Kimyon : İnsanın aklına birden bir fikir getirtir. İçerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır, ancak üretici düşünce şartıyla. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir (bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla).

Mutluluk Veren Besinler :

Kırmızı biber : Ne kadar acı olursa o kadar iyidir. Aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu endorphinin salgılanmasını hareketlendirir. En iyisi çiğ yenmektir.

Çilek : Stresi giderir. Lifli maddesi mutluluk verir. Dozu en az 150 gram.

Muz : Sırrı serotonin. Bu maddeye beynimizin mutlu olması için ihtiyacı vardır.

BESLENME ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.


 • Beyni Besleyen veya Beyni Çalıştıran Besinler

  Yediğimiz besinlerin insanın hafıza, zeka ve konsantrasyon gücü üzerinde çok önemli bir etkisi vardı

  Zihin Açan Yiyecekler

  Beyin mükemmel bir yöneticidir. Tıpkı bir orkestra şefi gibi vücudumuzdaki sinir iletilerinin bir hü
 • YORUMLAR

  3 Yorum Yapılmış

  1. harika birşey yapmışsınız çok faydalı.bilgiler.veriyorsunuz.çok teşekkürler.

  2. teşekkürler

  3. […] “Hafızayı Güçlendiren Besinler”  konumuzu okumak isterseniz tıklayabilirsiniz. etiketler:Hangi gıdalar zihin açar?, Zihin Nasıl Açılır?, Zihin Nasıl Çalışır?, Zihni açmak için neler yemeli?, Zihni açmanın yolları nelerdir?, Zihni hangi gıdalar açar?, Zihni ne açar?,zihni açan yiyecekler, ZİHİN AÇAN YİYECEKLER, zeka açan yiyecekler, zeka açan besinler, zihin nasıl açılır 22 Ekim 2010 3.219 okunma yorum yapılmamış […]

  4. harika tavsiyeler bunlar :)))

  5. […] “Hafızayı Güçlendiren Besinler” konumuz için tıklayabilirsiniz. Unutkanlığa Karşı Hafızanızı Güçlendirin -(3590 ) […]

  Trackbacks/Pingbacks

  1. » Zihin Açan Yiyecekler » Evdeki Eczane - [...] “Hafızayı Güçlendiren Besinler”  konumuzu okumak isterseniz tıklayabilirsiniz. etiketler:Hangi gıdalar zihin…
  2. » Hafızayı Kuvvetlendirmek için Ne Yapmak Gerekir? » Evdeki Eczane - [...] “Hafızayı Güçlendiren Besinler” konumuz için tıklayabilirsiniz. Unutkanlığa Karşı Hafızanızı Güçlendirin -(3590 ) [...]