Kategoriler

Faranjit Nedir? Faranjit Türleri ve Faranjit Türlerine Göre Belirtileri Nelerdir?

Yutağın arka duvarındaki örtücü dokuda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Bu ya tahriş olmadan veya bakteri enfeksiyonundan ileri gelebilir.

Faranjit, boğaz mukozasının iltihaplaması ile oluşur. Aniden çıkarsa eğer akut faranjit, uzun süre sonra çıkarsa eğer, kronik farenjit olabilir. Gripden dolayı çıkarsa eğer boğaz mukozasına yerleşen virüs iltihaplanmaya neden olabilir. Boğaz ağrısı yada kuruması yapabilir.

Akut Faranjit durumu ise, her insanda oluşabilir. Virüslerin neden olduğu iltihaplanma zamanında tedavi edilmezse eğer, buna bakterilerde karışır ve iltihaplanma karmaşık bir hal alır. Boğaz iltihaplanması bademciklerin ve bademciklerin arkasında bulunan kaslarda iltihaba neden olur. Buda kulak ağrısı yada ateşlenme yapabilir.

Kronik Faranjit ise, alkol, sigara, toz, kimyasal araçlar ve gazlardan dolayı tahribat yapabilir. Bazıları ise ağızlarından nefes alırlar ve bu durumda kurumalara neden olabilir.

Farenjitte Görülen Belirtiler :

Kronik Farenjit Belirtileri :

Kronik faranjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz ve yahut sık sık ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur (Boğazda bir yumru varmış gibi yutkunmayı zorlaştırır).

Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

Akut Farenjit Belirtileri :

Hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk,yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük nezle gibi şikayetler olur. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Akut faranjit herkesde görülebilir.

FARANJİT ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI için tıklayınız.


 • Faranjit Nedir? Faranjit Neden Olur? Faranjit Nedenleri Nelerdir?

  Farenjit, farinks adı(yutağın) verilen boğaz kısmının iltihabıdır. Farinks, burun ve ağız boşluğunun

  Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

  Faranjit, genellikle kışın, mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı bir
 • YORUMLAR

  Daha Yorum Yapılmamış

  Trackbacks/Pingbacks

  1. » İbrahim Saraçoğlu-Faranjite Bitkisel Çözüm » Evdeki Eczane - [...] Faranjit Sıkıntıları ve Şikayeleri Nelerdir? bu konumuz için bilgi edinmek isterseniz tıklaya... [...]