Kategoriler

Cildimizi Gençleştiren Besinler

Cilt, güneş, kirli hava, kullandığınız pek çok ilacın toksik etkileri, sigara, stres, fazlaca kafein ve şeker tüketimi ile yetersiz beslenmeden dolayı yaşlanır.

Cilt üzerinde kendini gösteren, çizgi, kırışıklık, leke, solgunluk ve kuruluk birer yaşlanma belirtisi olup, krem, losyon, tonik gibi kozmetik ürünlerle dışardan, ancak, geçici bir süre çözüm bulabilirsiniz.

Cildi önce içerden doğru besinlerle besleyerek gençleştirebiliriz. Daha sonra da dışardan desteklenebilir.

Cildimiz beslenmemizin aynası gibidir. İşte;

Cildimizi Gençleştiren Besinler :

Su : Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.

Soya filizi : Vücudun kendi hormonları kadar etkili. Cildi dolduruyor ve gerginliğini sağlıyor.

Ispanak, lahana : B vitamini bağ dokusunun sıkılığını destekliyor, selüliti önlüyor.

Yeşil çay : Serbest radikallere karşı önemli hücre koruyucu maddeler içeriyor ve böylelikle yaşlılığın doğrudan hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.

Somon ve ringa balığı : Vücudun acil ihtiyaç duyduğu ama kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücrelerdeki yaşlılık sürecini yavaşlatarak anti-agingíde anahtar görevi görüyor.

Sarımsak : Bileşimindeki allizin maddesi kan dolaşımını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Böylelikle cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

Tavuk : Vücudun güzellik hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu yüksek değerde protein içeriyor. Ayrıca kolajen üretimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

Zeytinyağı : Soğuk preslenmiş hali sağlıklı yaşam için bire bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağ asitleri hücreleri tehlikelerden koruyor.

Yumurta, süt : Dikkat çekici şekilde “niacin” maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Rezene : Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde görev alıyor. Haftada birkaç kez sofrada olmalı. Demlenip çay gibi içilebilir.

Avokado : E vitamini açısından zengin. Böylece serbest radikallere karşı içeriden de etki ediyor.

Elma : Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna karşın elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.

“Cildinizin Genç ve Güzel Kalmasını Sağlayan Yöntemler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Cildinizin Genç ve Güzel Kalmasını Sağlayan Yiyecekler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 34 times, 1 visits today)

  • Suna Dumankaya’dan Cildi Güzelleştiren Doğal Bakımlar

    İç ve dış etkenlerden ilk etkilenen cildinizi, güzelleştirmek ve yıllara meydan mı okumak istiyorsun

    Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

    Cildimiz kış aylarında, özellikle, açık alanları, yüz ve eller başta olmak üzere çok fazla kurumakta

  • 1.726 okunma

    YORUMLAR