Kategoriler

Antibiyotikler Hangi Gıdalar ile Alınmaz?

Antibiyotikler, enfeksiyonları tedavi etmek için doktorlar tarafından önerilen ilaçlardandır. Hastalıklarla sebep olan mikroorganizmaları öldürerek etkili olurlar. Ancak kullanımlarıyla ilgili birçok yanlış bilinen ve bilinmeyen unsurlar da mevcuttur. Antibiyotiklere doktor tavsiyesi olmadan sıkça kullanılsa da virüslerin sebep olduğu hastalıkları tedavi etmeyeceği unutulmamalıdır.

Antibiyotikleri aynen reçete edildiği gibi kullanmak gerekir. Özellikle; önerilen dozu tam olarak bitirmemek vücutta dirence yol açabilecek ve ilerideki kullanımların etkisini zayıflatabilecektir.

Antibiyotiklerin kullanımıyla ilgili bir başka unsur da yemek ilaç etkileşimidir. Bazı gıdaların antibiyotik ile alınmaması hatta meyve suları ile içilmemesi gibi.

sut-urunleriTetrasiklin grubundaki geniş spektrumlu bakterilerin çoğalmasını durduran bazı burun, boğaz, kulakantibiyotiklerinin süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeren gıdalarla birlikte alınmaları sakıncalı. Çünkü midede birleşen tetrasiklin ve kalsiyum pıhtılaşma yapabiliyor ve böylece oluşan kütleler bağırsaktan kana geçemiyor. Sonuç: İlaç bağırsakta kalıyor. Yani ilaç etki edemeden bağırsakta emiliyor.

Bu yüzden bu gruptaki antibiyotikleri kullanıyor iseniz almadan önce ve aldıktan sonraki iki saat içerisinde süt, yoğurt, peynir, kaymak, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinin yememelisiniz.

Tetrasiklinin de dahil olduğu bazı antibiyotikler eğer, bol demir içeren gıdalarla alınırsa vücut tarafından iyi bir şekilde emilemezler. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, erik ve erik suyu demir içerir ve antibiyotikle yakın zamanda tüketildiklerinde ilacın etkisini önemli derecede azaltabilirler. Greyfurt ve ananasa da dikkat etmek gerekir.

Doktor önerisine göre alınması gereken antibiyotiklerin, meyve suyu ile değil, bol su ile içilmesi gerekir.

(Visited 9 times, 1 visits today)

 • ilac-kullanımı

  Hangi İlaç Hangi Besin ile Alınmaz?

  İlaç alımında, yapılan en büyük hatalardan birisi, ilaçları yanlış gıdalarla almak. Bu durumda, ilaç
  demir

  Demir İçeren Besinler

  Kansızlığın en çok görülen türü,  demir eksikliğinden oluşan kansızlıktır. Alvuyarların oksijen taşı
 • YORUMLAR